Günümüzde “abi bilgisayara virüs bulaştı çok yavaş çalışıyor bi format atmak lazım.” Bu sözü duymuşunuz dur. Genellikle bir arkadaşınız teknolojiyle ilgileniyorsa format’ı ona attırırsınız. Format atmak artık herkesin yaptığı bir iş haline gelmişse de olsa format attıktan sonraki program kurulumları format atmaktan daha çok vakit kaybına neden oluyor. İşte bu sırada yedekleme programları devreye giriyor....
" />
Home » YAZILIM » Acronis True Image: Sistemi Geri Yükleme

Acronis True Image: Sistemi Geri Yükleme

Günümüzde “abi bilgisayara virüs bulaştı çok yavaş çalışıyor bi format atmak lazım.” Bu sözü duymuşunuz dur. Genellikle bir arkadaşınız teknolojiyle ilgileniyorsa format’ı ona attırırsınız. Format atmak artık herkesin yaptığı bir iş haline gelmişse de olsa format attıktan sonraki program kurulumları format atmaktan daha çok vakit kaybına neden oluyor. İşte bu sırada yedekleme programları devreye giriyor. Birçok firmanın geliştirmiş olduğu yedekleme programları var ama biz bu yazımızda en çok kullanılan Acronis True Image programı ile nasıl yedek alınır yedek aldıktan sonra bilgisayara tekrar yedek nasıl yüklenir bu konuları resimler eşliğinde sizlere anlatacağım.

Acronis True Image firmanın en son geliştirmiş olduğu yedekleme programıdır. Windows 10’nuda yedekleme yapabildiğiniz program işinizi çok kolaylaştıracak. Kurmuş olduğunuz sistemin bir kere yedeğini alarak bilgisayarınızda bir sıkıntı gördüğünüzde almış olduğunuz yedeği bilgisayara kısa sürede geri yükleyerek ilk gün ki gibi bilgisayarınızı kullanabileceksiniz.

Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra, acronis true image 2015 boot cd.iso dosyasını indirmeniz gerekli. ( bu dosya iso formatında ve bootable biçimdedir)

Acronis True image 2015.iso boot cd dosyasını indiriniz … !! ( 475 Mb )

– iso dosyasını Flash Diske yada CD ye yazdırmanız gerekiyor,  bunun için Nero gibi programları kullanabilirsiniz. Ben cd ye yazım için ultra iso yu öneriyorum…

Flash diske yazım içinde Win Setup From USB Programını öneriyorum. Linkleri aşağıdadır.

Ultra iso Ultimate indir …!!!              USB To iso indir …!!!

– Ultra iso yu indirip kurduktan sonra , acronis true image 2015 boot cd.iso dosyasını ultra iso programı ile açınız..

ultraiso-kullanim

Win Setup From USB indirip kurduktan sonra , acronis true image 2015 boot cd.iso dosyasını USB Diskimize yazdırmak için programı açarak aşağıdaki resimde belirtildiği gibi işlemleri yapınız.

isotousb

– Üstteki şekillerde yazma işlemini tamamladıktan sonra,  bilgisayarı “CD-DVD Rom” dan yada USB Disk üzerinden açılacak şekilde tekrar başlatıp açılışın CD den başlamasını sağlayacak şekilde devam ediniz.

Acronis True Image programını açarak yedekleme işlemine başlayalım.

1- Bilgisayarı Acronis üzerinden başlatmamız gerekiyor. Bunun için;
a-) Eğer Ön yüklenebilir bir medyanız varsa bilgisayarı bu medya üzerinden başlatın ve 2. adıma geçin
b-) Eğer daha önceden Windows Önyükleme Yöneticisi’ne Acronis Startup Recovery Menager’i eklediyseniz alttaki uyarı çıktığında F11 tuşuna basın ve 2. adıma geçin.

acronis-0-0

2- Alttaki ekran ile karşılaşacaksınız. En üstteki Acronis Acronis True Image Home seçeneğini seçin.

acronis-1

acronis-2-2

Programı çalıştırdığımızda çıkan ana pencerede BACKUP yani yedek al tuşuna basın.

acronis1

Çıkan pencerede DISK BACKUP (DISK and PARTITION BACKUP) ı seçin. DATA BACKUP dosyalarınızı yedeklemek içindir.

acronis2

Yedeğini almak istediğimiz sürücüyü seçin. Genellikle bu C sürücüsüdür.

acronis3

1.Create new backup archive i onaylayın.
2. Yedeği kaydedeceğimiz sürücüyü ve klasörü seçin. Yedeği kaydedeceğimiz sürücü, yedeklediğimiz sürücüden farklı olmalıdır!!!

(*) Diğer seçenek (Add to Existing backup Archive) daha önce aldığımız yedeği güncellemek içindir. Farklılıklar önceki yedeğe eklenir.

acronis4

acronis5

Yedekleme işlemi 5-10dk içinde bitecektir…

 

DAHA ÖNCE ALINMIŞ OLAN YEDEĞİ GERİ YÜKLEMEK

Diyelim bilgisayarı Spylar, pop-up’lar, virüsler bastı, doğal olarak windows yavaşladı. Sadece 5 dk’da eski haline döndürüceğiz.

Programı başlatıp Recovery’i seçin.

 

acronis6

Daha önce kaydettiğiniz yedeği seçiniz.

acronis7

acronis8

Yedek dosyasının üzerinde sağ tıklayın ve açılan menüden Recover’i tıklayın.

acronis9

Recover Whole Disk or Partitions seçeneğini onaylayın. Diğer seçenek tekli dosya kurtarmaya yarar.

acronis10

Yedeği yükleyeceğiniz sürücüyü seçin.

acronis11

acronis12

acronis13

acronis14

Reboot’a tıklayın. Bilgisayar baştan başlayacak. Windows açılmadan bu program açılacak aynı işlemleri tekrar yapacaksınız. 5-10 dk içinde yedeğiniz yüklenecek ve bilgisayarınız eski haline dönecek. Bu kadar.

 

Etiketler:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

About Cengiz PINAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top