Benim bunlardan farklı olarak bahsetmek istediğim bir kaç şey var.  öncelikle bilgisayarınızın stabil halinin yedeğini almayı unutmayınız. ( güncel – virussuz , gerekli programlar yüklenmiş hali) – sürekli update etmek olduğunuz programları yedek dosyası içine katmamanız faydanıza olacaktır.( virüs programı vs.. ) – ortalama 2 gb lık bir *.gho dosyası sisteminize bağlı olarak 10 dk...
" />
Home » YAZILIM » Norton Ghost 11.5 – Sistem yedek alma ve geri yükleme

Norton Ghost 11.5 – Sistem yedek alma ve geri yükleme

Benim bunlardan farklı olarak bahsetmek istediğim bir kaç şey var.  öncelikle bilgisayarınızın stabil halinin yedeğini almayı unutmayınız. ( güncel – virussuz , gerekli programlar yüklenmiş hali)

– sürekli update etmek olduğunuz programları yedek dosyası içine katmamanız faydanıza olacaktır.( virüs programı vs.. )

– ortalama 2 gb lık bir *.gho dosyası sisteminize bağlı olarak 10 dk civarında restore olacaktır.  yedek alırken , yedek doyasını (.gho) aldığınız sürücüde  (D:\)  yeteri kadar boş yer varsa, “Compress Image File” metodunu  “NO”  yapmanızı öneririm. Bu şekilde  backup ve restore işlemleri zamanı daha da kısalacaktır..

– ghost programında Bazı PC Modellerinde “mouse” desteği olmayabiliryor. Bu Durumda işlemleri klavye ile yapmanız gerekecektir..

önemli klavye kısayolları:

  • TAB- sonraki menüye geçme
  • OK Tuşları – menü içinde dolaşmak için.
  • Space – seçim için
  • Enter – Default olarak belirtilen butona tıklamak için.

Bu uyarıları yaptıktan sonra,  Ghost 11.5 . iso dosyasını indirmeniz gerekli. ( bu dosya iso formatında ve bootable biçimdedir)

Ghost 11.5.iso Bootable dosyasını indiriniz… !!

– iso dosyasını Flash Diske yada CD ye yazdırmanız gerekiyor,  bunun için Nero gibi programları kullanabilirsiniz. Ben cd ye yazım için ultra iso yu öneriyorum…

Flash diske yazım içinde Win Setup From USB Programını öneriyorum. Linkleri aşağıdadır.

Ultra iso Ultimate indir …!!!              USB To iso indir …!!!

– Ultra iso yu indirip kurduktan sonra , Ghost 11.5.iso dosyasını ultra iso programı ile açınız..

ultraiso-kullanim

 

Win Setup From USB indirip kurduktan sonra , Ghost 11.5.iso dosyasını USB Diskimize yazdırmak için programı açarak aşağıdaki resimde belirtildiği gibi işlemleri yapınız.

 

isotousb

 

– Üstteki şekillerde yazma işlemini tamamladıktan sonra,  bilgisayarı “CD-DVD Rom” dan yada USB Disk üzerinden açılacak şekilde tekrar başlatıp açılışın CD den başlamasını sağlayacak şekilde devam ediniz.

– Bilgisayar açılırken ghost otomatik olarak açılacaktır, ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkacaktır..

 

1

2

 

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirtir.Burdan hangi diskin İmage alınmak isteniyorsa o disk seçilir.

 

3

 

Disk seçme bölümü bittikten sonra seçilen diskin imagi nereye kaydedilmek isteniyorsa Look in bölümünde belirtilerek ve alınan image isim verilerek kaydetme işlemine save butonuna basılarak başlanır.

 

4

5

 

Save butonuna bastıktan sonra image alma işlemine başlamadan önce aşağıdaki penceredeki mevcut olan uyarı gelecektir.Burda alınan image’in sıkıştırılıp sıkıştırılmamasını ifade eden cümle yer almaktadır.no diyerek veya sıkıştırmasını istiyorsanız ne derecede sıkıştırmasını istiyorsanız seçenek seçilip ve daha sonrasında çıkan uyarıyada yes seçeneği seçilerek image almaya başlanır.

 

6

7

8

 

Son olarak burdaki bölümde ise image alma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada continue diyerek yeni bir ghost alma işlemine başlanılabilinir.

 

9

 

ALINAN DISK’IN IMAGI’NI ATMA

DISK-FROM IMAGE)

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Disk ve From Image yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin imagi atılır. Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

 

imajatma1imajatma2

 

Bu bölümde aldığımız Disk image’nin hangi sürücüden aldığımıza dair bir ekran gelecektir örnek resimde göründüğü gibi Local drive’rdan kaydettiğimiz Disk Image’in sürücüsünü seçip Open bölümünü seçtikten sonra işlemimize devam ediyoruz.

 

imajatma3

imajatma4

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirten bi pencere gelecek Buradan hangi disk’in imajı atılmak isteniyorsa o disk seçilir.

 

imajatma5

Disk’in partition’u seçip OK dedikten sonra image’in hangi diskin partition’ına atmak istediğimizi soruyo sürücümüzü seçtikten sonra OK diyoruz.

 

imajatma6

Disk seçme işlemini yaptıktan sonra karşımıza gelen uyarıya YES diyip image atma işlemini başlatıyoruz.

 

imajatma8

imajatma9

Son olarak burdaki bölümde ise image atma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada Reset Computer diyerek yeni bir ghost atma işlemine başlanabilir.

 

imajatma10

 

Etiketler:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

About Cengiz PINAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top