SPERRY MARINE NAVIKNOT III CALIBRATION Öncelikle cihazın içinde varsa eğer daha önce girilmiş olan calibrasyon değerlerinin silinmesi ile başlayalım. Speed log ekranından SETUP Tuşuna basalım ve ekrana 100 parametresini girip ENTER tuşuna basalım.Daha sonra aşağıda olduğu gibi kalibrasyon numaraları ve kalibrasyon değerleri gelecek. CAL NO Yazan kalibrasyon numarası değerini (+) (-) tuşları ile seçip ardından...
" />
Home » MARINE ELECTRONIC » Sperry Marine Naviknot III Speed Log Calibration Setup

Sperry Marine Naviknot III Speed Log Calibration Setup

SPERRY MARINE NAVIKNOT III CALIBRATIONspeed-log-0

Öncelikle cihazın içinde varsa eğer daha önce girilmiş olan calibrasyon değerlerinin silinmesi ile başlayalım.

Speed log ekranından SETUP Tuşuna basalım ve ekrana 100 parametresini girip ENTER tuşuna basalım.Daha sonra aşağıda olduğu gibi kalibrasyon numaraları ve kalibrasyon değerleri gelecek.

speed-log-3

CAL NO Yazan kalibrasyon numarası değerini (+) (-) tuşları ile seçip ardından RESET tuşuna basarak silin.Cihazın içinde CAL NO (0) Dışında hiçbir değer kalmasın.Bütün kalibrasyon değerleri silinmiş olmalı.

Sonrasında cihazı UNCALIBRATION moduna alarak speed log cihazının doğrudan sensör üzerinden okuduğu değeri görüp kayıt altına almamız gerekiyor.

Bunun için;

Speed log ekranından SETUP Tuşuna basalım ve ekrana 150 parametresini girip ENTER tuşuna basalım.Daha sonra aşağıda olduğu gibi ekrandaki speed değeri değişken olarak flash yaparak değer göstermeye başlayacak.

Sistem bu sırada Doğrudan sensör üzerinden okuduğu değeri bize göstermektedir.

speed-log-1

Sistem UNCALIBRATON modunda iken aşağıdaki gibi bir tablo yapmanız gerekecek.

Aşağıdaki değerler örnek olarak dolduruldu.

Sırası ile geminin maximum hız bilgisine göre aşağıdaki tablo seyir zabiti tarafından hazırlanacaktır.

speed-log-tablo

Yukarıdaki tablo hazırlandıktan sonra Speed log ekranından SETUP Tuşuna basalım ve ekrana 100 parametresini girip ENTER tuşuna basalım.Daha sonra aşağıda olduğu gibi kalibrasyon numaraları ve kalibrasyon değerleri gelecek.

speed-log-3

CAL NO Yazan kalibrasyon numarası değerini (+) (-) tuşları ile seçerek tabloya göre gerekli değerleri girelim.Sol taraftaki gps değeri sağ taraftaki değer ise aradaki fark olacak şekilde.

Sol tarafa girilen değer (-) bir değer içeriyorsa display üzerindeki SETUP tuşuna basarak (-) değer girişi sağlanabilir.

Tüm kalibrasyon değerlerini sırası ile girdikten sonra cihaz üzerinden SETUP tuşuna basarak ana ekrana gelebiliriz.

Eğer ortadaki speed log değeri FLASH yapmıyorsa sistem calibrastion mod üzerinden normal olarak çalışmaktadır anlamına geliyor.

Eğer bu değer flash yapıyorsa sistem UNCALIBRATION moda kalmış demektir.

UNCALIBRATION modan çıkmak için speed log ekranından tekrar SETUP Tuşuna basalım ve ekrana 150 parametresini girip ENTER tuşuna basalım.

İŞLEM TAMAMLANMIŞTIR.

Etiketler:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

About Cengiz PINAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top